



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Bandwidth | 400 kHz |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 130 mV/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 106 dB |
| Operating Supply Current | 370 µA |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Max Supply Current | 1.04 mA |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Gain Bandwidth Product | 400 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Voltage Gain | 126.02 dB |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 105 dB |
| Input Voltage Noise Density | 29 nV/sqrt Hz |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 400 kHz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Amplifier Type | Low Power Operational Amplifier |
Stock: 856
Distributors
pcbx
Unit Price$7.22680
Ext.Price$7.22680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.22680 | $7.22680 |
| 10 | $5.66629 | $56.66290 |
| 25 | $5.34435 | $133.60875 |
| 50 | $5.04073 | $252.03650 |
| 100 | $4.84700 | $484.70000 |
| 300 | $4.68024 | $1404.07200 |
| 500 | $4.51923 | $2259.61500 |
| 1000 | $4.41779 | $4417.79000 |
